Skontaktuj się z nami

Bo zdrowie!

wszystko co musisz wiedzieć o zdrowiu

MacierzyństwoNews

Ciąża w czasach kwarantanny – jak zapewnić sobie komfort nóg?

Ciąża w czasach kwarantanny – jak zapewnić sobie komfort nóg?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Nie jest jednak tajemnicą, że damskie nogi są najbardziej obciążone dźwiganiem słodkiego ciężaru pod sercem, a czas kwarantanny – brak możliwości swobodnego wyjścia z domu, a co za tym idzie ruchu, nie sprzyjają trosce o ich komfort. Poznaj 4 skuteczne sposoby na to, jak ulżyć swoim (często obolałym i opuchniętym) nogom i zadbać o ich komfort.

Nogi przyszłej mamy, a kwarantanna

Opuchlizna, dyskomfort, a także zmęczenie nóg pojawiają się najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży. Są za nie odpowiedzialne hormony, które przygotowują organizm przyszłej mamy do porodu, między innymi zatrzymując w nim wodę. Jest to przede wszystkim uciążliwe i mało komfortowe, co wpływa nie tylko na samopoczucie ciężarnej, ale również na jej wygląd. Ważne są wówczas spacery, czyli ruch, na jaki pozwala ciało. Panująca kwarantanna nie ułatwia sprawy, przez brak ruchu dolegliwości pogłębiają się. Jest jednak kilka skutecznych sposobów na to, by ulżyć zmęczonym nogom.

Jak uniknąć dokuczliwych dolegliwości nóg w ciąży?

  1. Postaraj się o ruch – w czasie kwarantanny zadbanie o dawkę aktywności jest szczególnie ważne i jednocześnie trudne. Ryzykowne jest każde wyjście z domu mimo tego, że wreszcie przyszła do nas wiosna, a świeże powietrze zachęca do spacerów. Pozostaje cierpliwość i aktywność w czterech ścianach na miarę swoich możliwości – warto postawić na spacery po swoich czterech kątach i (o ile pozwala na to stan zdrowia ciężarnej) zrobienie jak największej ilości kroków, by utrzymywać ciało w ruchu. Przede wszystkim, warto wsłuchać się w swój organizm i odpowiadać na jego potrzeby, a co najważniejsze nie przemęczać się. Jeśli coś jednak zaniepokoi osobę spodziewającą się dziecka natychmiast powinna skonsultować się z lekarzem lub położną.
  2. Postaw na rajstopy ciążowe – ulgę mogą przynieść komfortowe rajstopy czy legginsy zaprojektowane specjalnie dla przyszłych mam z uwzględnieniem ich potrzeb. Komfortowe i estetyczne produkty tego typu stworzyła polska marka Gabriella. Rajstopy ciążowe posiadają specjalnie skonstruowaną część majteczkową, która delikatnie podtrzymuje brzuszek i nie powoduje ucisku. Dodatkowe wzmocnienie w części lędźwiowej oraz bezuciskowa gumka zapewniają wygodę, odciążenie kręgosłupa, ale również elegancki wygląd. Każdy model zmiękczony jest ekstraktem z Aloe Vera, który zapewnia nawilżenie skóry i daje uczucie komfortu. Różne kolory, grubości i rozmiary produktów ułatwią wybór każdej przyszłej mamie. Produkty te wyglądem przypominają te klasyczne, więc z pewnością będą pasowały do każdej stylizacji i podkreślą kobiece atuty, a jednocześnie zadbają o komfort.
  3. Odstaw sól, postaw na wodę – pozornie banalna porada to ogromnie ważna wskazówka, by poczuć się lepiej. Odpowiednie nawodnienie nie tylko pozwoli na jego prawidłowe funkcjonowanie, ale także pomoże uniknąć wysokiego ciśnienia i żylaków. Woda wypłukuje z organizmu toksyny, a picie jej w odpowiednich ilościach pomaga pozbyć się problemu zaparć, z którym boryka się wiele ciężarnych kobiet. Ograniczenie soli w diecie pomoże w uniknięciu zatrzymywania wody i pozytywnie wpłynie na samopoczucie.
  4. Nogi najlepiej odpoczywają powyżej linii serca – relaksując się na kanapie przy filmie czy książce, a nawet podczas drzemki, pamiętaj, by nogi były lekko uniesione. To bardzo ważne, by ciężarna odpoczywała w odpowiedniej pozycji. Jeśli położymy nogi na dodatkowej poduszce lub piłce do ćwiczeń gimnastycznych szybciej dojdą do siebie, poprawi się krążenie, a opuchlizna znacznie się zmniejszy. Zmieniaj swoją pozycję co jakiś czas, by ułatwić przepływ limfy, a także odciążyć kolejne partie mięśni i kręgosłupa.
Ciąża to piękny, ale także pełen wyzwań, czas w życiu kobiety. Przyszła mama cieszy się rosnącym brzuszkiem i świadomością, że niebawem na świecie pojawi się wyczekiwane maleństwo, ale także mierzy się z różnymi dolegliwościami. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i stosować sprawdzone sposoby na to, by poczuć się lepiej.

Udostępnij

O autorze