Skontaktuj się z nami

Bo zdrowie!

wszystko co musisz wiedzieć o zdrowiu

MacierzyństwoNewsPorady

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Pod względem cięć cesarskich wyprzedzamy niemal cała Europę. Odsetek cesarskich cięć w Polce to na ten moment prawie 44 procent. Zazwyczaj jest przeprowadzana w momencie, gdy poród naturalny jest niemożliwy. Jednak należy pamiętać, że jest to poważna operacja. Blizna po cesarce powinna być odpowiednio zadbana. W końcu ta pamiątka zostanie z nami przez całe życie.

 

Blizna po cesarskim cięciu to to co zostaje na skórze, widoczne gołym okiem. Jednak na szczęście są sposoby, aby sprawić, by była ona niemal niewidoczna. Dzięki temu Twój dyskomfort zdecydowanie się mniejszy.

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja blizny jest tak ważna?

O bliznę po porodzie należy dbać już od pierwszych dni po wyjściu ze szpitala. Niestety dość często młode mamy są pozostawione same sobie z tym problemem, a pierwsza kontrola lekarska odbywa się w zalecanym terminie 6 tygodni. Co więcej, nie każdy z lekarzy udziela w ogólne rad, jak powinna być pielęgnowana blizna po cc.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Po operacji na  początek to, co ujrzymy to opatrunek w miejscu cesarskiego cięcia. Zostanie on zdjęty przez położną po kilku godzinach i ukaże się naszym oczom blizna po operacji – czysta i nieosłonięta. Będzie to prawdopodobnie cienka kreseczka na skórze z kilkunastoma szwami. Mogą pojawić się także siniaki i strupki.

Ranę można moczyć wodą od razu, nie bój się wziąć prysznica. Po każdym myciu wytrzyj do sucha. Dobrze jest także przemyć środkiem do odkażania ran, nie potrzeba tu żadnych opatrunków. Świeże powietrze jest największym sprzymierzeńcem w gojeniu. Dla lepszego dostępu powietrza można nosić bieliznę siateczkową, czy luźne sukienki.

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu

Po ściągnięciu szwów nadchodzi czas, gdy powinniśmy zadbać o bliznę. Możemy to zrobić, wybierając domowe sposoby na blizny pooperacyjną. Lub też sięgnąć po specjalne preparatu. Zasięgnęłam tutaj wielu opinii znajomych mam i wszystkie poleciły mi Contractubex.

Contractubex żel jest lekiem na blizny stosowanym po całkowitym wyleczeniu rany, czyli dokładnie wtedy, kiedy odpadną strupki. Żel na blizny wykazuje działanie przeciwzapalne, wygładzające, antyproliferacyjne i rozluźniające tkankę blizny.

Jak działa żel Contractubex?

Przezroczysty żel zawiera aż 3 substancje czynne, wspomagające proces gojenia skóry i regulujące wytwarzanie tkanki blizny: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej.

  • Wyciąg z cebuli – posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny.
  • Heparyna – zmiękcza bliznę, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek oraz może wiązać wodę w tkance blizny.
  • Alantoina – pobudza powstawanie blizny oraz ma działanie zmiękczające, a także zmniejsza świąd często towarzyszący procesowi gojenia.

Conctractubex jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia), po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), a także po laseroterapii tatuaży, czy leczeniu operacyjnym haluksów. Wskazaniami dostosowania żelu są między innymi blizny ograniczające ruch, a także przykurcze ścięgien spowodowane kurczeniem się blizny.

Żel leczniczy działa skutecznie na wszystkie rodzaje blizn. Zawarte w nim substancje aktywne wspomagają proces gojenia się rany oraz zapobiegają przerostowi. Blizna po cesarskim cięciu jest szczególna, dlatego też wymaga szczególnej opieki. Warto więc postawić na sprawdzoną pielęgnację. Szczególnie obiecująco zabrzmiała tutaj rekomendacja jednej z koleżanek, która po zastosowaniu contactubex potwierdziła, że używając żelu regularnie, udało jej się zredukować widoczność blizny.

Udostępnij

O autorze